Usługa FinCEN Slaps Bitcoin Mixing Service z 60 milionami dolarów grzywny

FinCen uderzył w Larry’ego Deana Harmona, założyciela Monety Ninja i Helixa z karą 60 milionów dolarów za naruszenie Ustawy o tajemnicy bankowej.

Harmon wcześniej apelował o datki od społeczeństwa po jego oskarżeniu przez prokuraturę okręgową.

Prokuratura skazała Harmon’a za pranie brudnych pieniędzy o wartości ponad 311 milionów dolarów za stronę internetową darknet AlphaBay w latach 2014-2017.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej Telegram Group i uzyskaj sygnały transakcyjne, darmowy kurs transakcyjny oraz codzienną komunikację z fanami kryptografii!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.
pranie w tajlandii

Mieszkaniec Ohio Larry Dean Harmon został ukarany 60 milionami dolarów kary cywilnej po tym, jak został skazany za prowadzenie Bitcoin tumbler, który wyprał pieniądze na stronę darknet AlphaBay.

Niektórzy mogą sobie przypomnieć, że w 2019 roku Harmon został oskarżony przez Sąd Okręgowy dla Dystryktu Kolumbia w USA pod wieloma względami związanymi z jego rolą jako założyciela i operatora usług mieszania Bitcoinów Helix i Coin Ninja.

Ujawniając orzeczenie w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN) stwierdziła, że Harmon został uznany za winnego naruszenia przepisów ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) dotyczących nielicencjonowanych przedsiębiorstw świadczących usługi pieniężne za prowadzenie Helix od 2014 do 2017 roku, a Coin Ninja od 2017 do 2020 roku.

Kontekst problemów prawnych Harmona

W maju 2019 roku Harmon został oskarżony przez Prokuraturę Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbia o pojedyncze przypadki spisku mającego na celu pranie instrumentów pieniężnych, prowadzenie nielicencjonowanego przedsiębiorstwa zajmującego się przekazywaniem pieniędzy oraz przekazywanie pieniędzy bez licencji.

Oprócz przepadku posiadanych przez niego funduszy, które mogły być związane z Helixem i Monetami, rząd USA próbował również przejąć dwa domy w Ohio i jeden dom w Kolorado od Harmon.

Werdykt FinCEN’a

Zgodnie z oświadczeniem, wytyczne FinCEN na rok 2013 upoważniają wszystkie MSB korzystające z walut kryptograficznych, w tym miksery monet, do zarejestrowania się jako podmioty przekazujące pieniądze w ramach BSA, czego Harmon nie zrobił. Ponadto Harmon nie opracował również odpowiedniego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i prowadzenia rejestrów, a w rzeczywistości aktywnie działał na rzecz naruszenia tych zasad.

Poprzez Helix, Harmon ułatwił ponad 1.225.000 wirtualnych transakcji walutowych, w tym ponad 356.000 transakcji Bitcoin o łącznej wartości co najmniej 311 milionów dolarów w tym czasie. W okresie swojej działalności od 2014 do 2017 roku Helix był wyraźnie reklamowany jako sposób na zapewnienie anonimowości online dla potencjalnych użytkowników stron internetowych darknet oferujących targowiska nielegalnej broni palnej, narkotyków i pornografii dziecięcej.
Źródło: LarryDeanHarmon.com

Następnie w 2017 roku Harmon założył Coin Ninja, która oferowała te same usługi co Helix. W związku z tą działalnością FinCEN zarzucił Harmonowi, że nie zarejestrował się jako MSB, nie wdrożył i nie utrzymuje skutecznego programu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz nie zgłosił podejrzanych działań.

Wyjaśniając, w jaki sposób Harmon naruszył swoje przepisy, oświadczenie FinCEN brzmi częściowo:

Obejmowało to brak zbierania i weryfikacji nazwisk, adresów i innych identyfikatorów klientów w przypadku ponad 1,2 mln transakcji. Harmon, działający poprzez Helix, aktywnie usuwał nawet minimalne informacje o klientach, które zbierał. Dochodzenie ujawniło, że pan Harmon brał udział w transakcjach z handlarzami narkotyków, fałszerami i oszustami, a także innymi przestępcami“.